БОМБА: Реал ја прифати понудата, Роналдо на чекор од Јувентус


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Главна тема денес во шпанските медиуми е иднината на Кристиано Роналдо, кој најверојатно ќе го напушти Реал Мадрид ова лето.

Денес „Марка“, весник кој е добро упатен во случувањата на „кралскиот“ клуб на својата насловна страна објави дека преговорите помеѓу Јувентус и Реал Мадрид се започнати и дека „работата е сериозна“ (види ОВДЕ).

Попладнево шпанските медиуми, поточно телевизијата „El Chiriguito“ потврди дека Реал Мадрид ја прифатил понудата од Јувентус тешка 100 милиони евра и Роналдо е пред потпис во Јувентус.

„Старата дама“ веќе има договор со Португалецот за 4 сезони тежок 120 милиони евра, односно 30 милиони евра по сезона.

Медиумите во Шпанија пренесуваат дека Реал се согласил на продажба откако Роналдо побарал да биде пуштен да замине бидејќи смета дека неговиот циклус во Мадрид е завршен и има потреба од промена на средината.