„Бомба“ од Шпанија: Реал Мадрид спреми 350 милиони за Нејмар!

Шпанските медиуми пренесуваат дека Реал Мадрид нема да жали пари за да го донесе Нејмар на „Сантиаго Бернабеу“ ова лето.

Пред мадридскиот клуб се големи промени. Година без трофеј сосема сигурно ќе значи голем влог наредното лето, а Нејмар е примарна желба на претседателот Флорентино Перез.

„Марка“ ексклузивно пренесува дека „кралевите“ спремиле 350 милиони евра за потписот на Бразилецот. Нејмар и моментално е најскапиот фудбалер на светот, но со неговиот трансфер во Реал актуелниот рекорд ќе биде „дебело“ надминат.

Реал Мадрид веќе стапил во контакт со неговите агенти и е спремен да му понуди неверојатна плата од 45 милиони евра по сезона.

Тоа значи дека трансферот на Нејмар ќе го чини Реал Мадрид точно 800 милиони евра со вклучените данови кои „кралевите“ ќе треба да ги платат.

Француските медиуми тврдат дека ПСЖ е спремен да го пушти Бразилецот за оваа сума, бидејќи не е задоволен од неговиот придонес во овие две сезони. „Светците“ повторно доживеаа рана елиминација во Лигата на шампиони е спремни да прават реконструкција на тимот.

Сепак, пред се Реал мора да го реши прашањето со новиот тренер. Она што е сигурно е дека Солари нема да остане на клупата, а се споменува и заминување на неколку фудбалери.