„Бомба“: Јувентус тргнува по ѕвездата на Ливерпул


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Јувентус веќе неколку години доминира во италијанскиот фудбал, но главна цел на „старата дама“ е конечно да ја покори Европа.

Со доаѓањето на Кристиано Роналдо, клубот доби големи комерцијални придобивки, но е свесен дека Португалецот е во поодминати години, па веќе му бара наследник.

Италијанските меидуми пренесоа дека „бјанконерите“ издвоиле буџет од 300 милиони евра за нова мега-ѕвезда, а последното име на списокот е Мохамед Салах.

Скаутите на „старата дама“ со посебно внимание го следеа настапот на Салах во дербито против Тотенхем. Египќанецот има искуство во Серија А па во Јувентус веруваат дека идеално ќе се вклопи во нивниот клуб.

Салах со Ливерпул има договор до 2023 година и „црвените“ сигурно нема да сакаат да се откажат од него, а во случај да се согласат тоа сигурно нема да биде помалку од 200 милиони евра.