Барселона во Грузија го пронајде „новиот Меси“


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓Синоќешниот меч помеѓу Андора и Грузија го следеа скаути на многу европски гиганти, а причина за тоа е „грузскиот Меси“.

Станува збор за фудбалерот на Гент, Георги Чакветадзе, кој синоќа повторно блесна во репрезентативниот дрес и постигна гол.

Чакветадзе има 19 години и игра на позиција офанзивен играч за врска, а во Гент стигна минатата година од Динамо Тбилиси и остави одличен впечаток.

За репрезентацијата на Грузија има шест меча на кои постигна четири гола, а Барселона го следи веќе подолго време.

Талентираниот фудбалер оваа сезона одигра 14 натпревари за Гент на кои постигна четири гола и запиша две асистенции.

Шпанските медиуми тврдат дека Барселона веќе одлучила да тргне по неговиот потпис и спремила понуда за Грузиецот.