Спорт

Барса спреми сензационална понуда за Мбапе

Барселона сака да ја искористи тешката ситуација во која се наоѓа ПСЖ со Финансискиот фер-плеј и да им ја „украде“ една од најголемите ѕвезди.

Шпанските медиуми пренесуваат дека Каталонците спремаат сензационална понуда за најдобриот млад фудбалер на светот Килијан Мбапе. Имено, од „Камп Ноу“ се подготвени да понудат 150 милиони евра плус Филипе Кутињо за потписот на Французинот.

ПСЖ за да ги израмни сметките ќе мора да продава играчи во вредност од најмалку 170 милиони евра, во спротивно ќе се соочи со казна од УЕФА, односно исфрлање од Лигата на шампионите.

Барселона е спремна да го „жртвува“ Кутињо за да го добие потписот на Мбапе. Притоа, доколку се реализира овој трансфер ќе се „затвори“ евентуалното заминување на Нејмар во Реал Мадрид.

Advertisements
To Top