Американците му врачија отказ на Клинсман


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Јирген Клинсман повеќе не е селектор на репрезентацијата на САД, откако поради двата порази во квалификациите за пласман на Мундијалот Фудбалската федерација на оваа земја реши да му врачи отказ.

Јирген Клинсман со САД, главната фаза во КОНКАКАФ зоната за пласман на Мундијалот, ја започна со два порази, па поради тоа Федерацијата му врачи отказ.

САД на стартот од квалификациите загуби од Мексико и Костарика со што го компромитира својот пласман на СП во Русија. Во оваа квалификациска фаза во КОНКАКАФ зоната учествуваат шест репрезентации, првите три ќе изборат директен пласман на Мундијалот, а четвртопласираната репрезентација ќе игра бараж против петтопласираната селекција од азиските квалификации.

Инаку, САД во минатото коло загубија од Костарика 0-4, што преставува најтежок пораз на оваа репрезентација во последните 36 години.