7 здрави намирници кои природно го поттикнуваат колагенот

7 здрави намирници кои природно го поттикнуваат колагенот

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Зголемете го снабдувањето со колаген на вашето тело со јадење на овие здрави состојки.

Кога станува збор за додатоците во исхраната, производите од колаген моментално се на врвот на трендот. Продажбата на колагенски прав, пијалоци со колаген и капсули богати со колаген порасна во последниве години, ветувајќи поздрава коса, кожа, нокти, коски, зглобови и мускули. Колагенот се јавува природно во телото, но дали земањето додаток на колаген всушност помага да се зголеми неговото производство и придобивки? Сепак, многу намирници го поддржуваат и природното производство на колаген. Дознаваме дали овие природни опции се подобри?
Еве зошто колагенот е важен во телото, без разлика дали колагенот се внесува преку храна или суплементи. Ние одговараме кои се најдобрите намирници кои го стимулираат колагенот.

Што е колаген и зошто е добар за вас?

Колагенот е протеин кој им дава структура на мускулите, коските, кожата и тетивите. Иако технички постојат пет типа на колаген, повеќето извори на колаген на крајот ќе ги понудат овие придобивки покрај поддршката на органите, косата, ноктите, лигаментите, очите и артериите. Толку важен градежен блок за овие витални структури, колагенот се наоѓа во изобилство низ телото. Нашето тело произведува колаген, но колагенот можеме да го добиеме и преку храна и суплементи.

Како што старееме и сме изложени на фактори на животната средина како што е ултравиолетовото зрачење, производството на колаген во телото почнува да опаѓа. Овде, земањето колаген во форма на додатоци во исхраната може да игра помошна улога.

Дали земањето колаген е ефикасно?

Додатоците на колаген се малку контроверзни и постојат прашања за тоа дали тие навистина делуваат. Ова се должи на недостаток на јасност за тоа дали колагенот кој се зема орално едноставно ќе се метаболизира како и другите видови на протеини, и на крајот ќе се претвори во колаген на телото на саканите локации.

Сепак, студиите всушност ја докажаа ефикасноста на додатоците на колаген, особено оние направени со хидролизиран колаген кој се распаѓа за подобра апсорпција. Истражувањата покажаа дека внесот на колаген е поврзан со зголемена еластичност на кожата, заштита од УВ, здравје на срцето, одржување на коските, мускулна сила и ублажување на болки во зглобовите.
Земањето додатоци на колаген може да ја намали болката во зглобовите со зачувување на ‘рскавицата, да ја зголеми хидратацијата и еластичноста на кожата и да го намали губењето на мускулите и коските поврзани со возраста. Иако се потребни повеќе истражувања, досегашните истражувања покажуваат дека додатоците на колаген исто така можат да го поддржат здравјето на косата, ноктите и цревата.

Додатоци во исхраната со хидролизиран колаген може да имаат предност во однос на колагенот во исхраната во овој поглед, бидејќи колагенот во исхраната мора да се разложи пред да се апсорбира.

Хранливи материи кои му помагаат на телото да произведува колаген

Диететскиот колаген, исто така, има корист за телото. Двата најефикасни начини да го зголемите снабдувањето со колаген во вашето тело се да се фокусирате на јадење хранливи материи кои го поддржуваат производството на колаген и јадење храна богата со колаген.

Разновидната исхрана е важна за да се осигурате дека ги добивате хранливите материи што му се потребни на вашето тело за производство на колаген.
Одредени амино киселини, вклучувајќи ги глицинот, пролинот и хидроксипролинот, служат како градежни блокови на колагенот и на тој начин го поддржуваат производството на колаген. Витаминот Ц и цинкот се исто така потребни за да му помогнат на телото да произведе свој колаген за структурата и функцијата на телото.

Бакарот и сулфурот се два минерали кои исто така придонесуваат за природно производство на колаген низ телото.

Храна богата со колаген и хранливи материи кои го стимулираат производството на колаген

Риба

Кога станува збор за природното производство на колаген, рибата е една од најдобрите намирници на кои можете да се обратите. Едно истражување покажа дека колагенот од риба е еден од најефикасните извори на колаген кој се апсорбира од храната. Ги препорачуваме сите видови риби бидејќи се богати со омега-3 масти и содржат висококвалитетни протеини во форма на амино киселини кои го поддржуваат производството на колаген.
Други одлични опции се некои видови мали риби, како што се сардини, бидејќи тие се спакувани со кожата, коските и сврзното ткиво непроменети. Овие структури се раствораат пред да сфатите дека ги јадете, а исто така ќе ви обезбедат амино киселини и колаген за да го поддржат природното производство.

Агруми

Малку намирници со поголема содржина на витамин Ц од цитрусното овошје, како што се портокалите, лимоните, грејпфрутите и лимесот. Витаминот Ц помага за зачувување на колагенот во телото и игра важна улога во процесот на создавање на сопствен колаген на телото. Без разлика дали претпочитате чаша свежо исцедена вода со лимон, половина грејпфрут за појадок или да направите салата со цитрус, сите овие вкусни јадења од цитрус ќе ви помогнат да ја одржите здравата кожа, коса, нокти и зглобови.

Јајца

Благодарение на пролинот, цинкот и сулфурот кои се наоѓаат во јајцата, овие омилени намирници за појадок придонесуваат за производство на колаген во телото. Иако цинкот главно се наоѓа во жолчката, пролинот и сулфурот се високо концентрирани во протеинот, така што оние кои го следат внесот на холестерол во исхраната со јадење само белки од јајца, сепак можат да искористат некои од овие придобивки за зајакнување на колагенот.

Бобинки

Без разлика дали се работи за јагоди, малини, боровинки, брусница или други вкусни бобинки, овие сочни плодови се едноставно богати со витамин Ц, кој го поттикнува производството на колаген. Има речиси бесконечен број начини да уживате во нив: во смути и јадења со пире од бобинки, овесни снегулки, колачи, грануломи со јогурт, салати, домашни џемови и многу повеќе.

Супа од коски

Супата од коски е една од најпознатите намирници со висока содржина на колаген. Можете сами да направите супа од коски дома, иако овој процес може да потрае многу долго.

Дали гравот го поттикнува колагенот?

Постојат многу вегански извори на протеини кои содржат амино киселини потребни за поддршка на производството на колаген, вклучувајќи здрави мешунки како грав. Покрај многуте аминокиселини кои промовираат колаген, многу сорти на грав, вклучувајќи го и белиот грав, се исто така фантастични извори на бакар.

Живина со кожа

Можеби ова е еден од ретките пати кога ќе најдете живина со кожа во преглед на здрава храна, но кога станува збор за производството на колаген, кожата на месото и рибата всушност може да направи разлика. Иако не го јадеме секогаш секој дел од животното, кожата на живината исто така содржи колаген и не треба да се занемарува.

Заклучок

Колагенот е важен протеин за здрави коски, кожа, нокти, зглобови и мускули. Производството на колаген опаѓа со возраста, но можеме да го зголемиме со конзумирање на хранливи материи кои го поддржуваат производството на колаген и со конзумирање на храна богата со колаген. Најдобрите хранливи материи за зголемување на производството на колаген се витамин Ц, глицин, пролин, хидроксипролин, цинк, бакар и сулфур. Најдобрата храна богата со колаген и хранливи материи кои го стимулираат производството на колаген се риба, агруми, јајца, бобинки, супа од коски и живина со кожа.