5 неверојатни придобивки од смокви натопени во вода преку ноќ

5 неверојатни придобивки од смокви натопени во вода преку ноќ

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Смоквите со векови се користат за лекување на нарушувања на ендокриниот систем, како и болести на репродуктивниот и дигестивниот систем. Прочитајте за да дознаете за придобивките од смокви натопени во вода преку ноќ!

Хранлива вредност на смокви

Смоквите не содржат масти, холестерол, имаат многу ниска содржина на натриум, а во исто време имаат избалансирани количини на влакна, јаглехидрати и шеќер. Една смоква (тежи околу 40 грама) го содржи следново:

 • 30 kcal
 • 0,1 грам масти
 • 0 милиграми холестерол
 • 0 милиграми натриум
 • 10 грама јаглени хидрати
 • 1 грам влакна
 • 8 грама шеќер
 • 0 грама протеини

Придобивките од смокви натопени во вода преку ноќ

Смоквите се многу вкусни сушени плодови кои имаат тркалезна форма, леплива текстура и крцкави јамиња.

Јадењето смокви натопени во вода наутро на празен стомак може да ви донесе многу придобивки, бидејќи смоквите се извор на хранливи материи, особено минерали. Подолу ќе наведеме неколку други придобивки.

Тие се богати со минерали

Смоквите се богати со минерали како што се манган, цинк, магнезиум и железо; тие се исклучително корисни за репродуктивното здравје. Високата содржина на влакна и антиоксиданси во ова суво овошје помага во заштитата на хормоналната рамнотежа и спречува разни постменопаузални проблеми. На жените кои страдаат од ПМС им се советува и да консумираат смокви за да ги ублажат симптомите.

Тие го контролираат нивото на гликоза во крвта

Смоквите содржат големи количини на калиум, кој го контролира високото ниво на шеќер во телото. Различни студии покажаа дека киселината која се наоѓа во смокви помага значително да се намали нивото на шеќер во крвта. Јадењето натопени смокви ќе помогне да се контролира нивото на гликоза во крвта кај дијабетес мелитус тип II. Можете да го вклучите ова суво овошје во вашата исхрана со додавање на смокви во јадења како што се овошни смути, салати, овесни снегулки или пченкарни снегулки.

Придобивките од смоквите: го забрзуваат празнењето на цревата

Високата содржина на растителни влакна во смокви помага во одржување на редовното празнење на дебелото црево. Луѓето кои страдаат од запек треба да вклучат смокви во нивната исхрана за одржување на здравјето на цревата.

Го контролираат нивото на крвниот притисок

Антиоксидансите кои се наоѓаат во смоквите можат да помогнат во отстранувањето на слободните радикали од телото додека го контролираат нивото на крвниот притисок. Ова може да доведе до подобро здравје на срцето, спречувајќи затнување на коронарните артерии. Неколку студии исто така покажаа дека смоквите можат да го намалат нивото на триглицериди во телото, што предизвикува разни проблеми поврзани со срцето.

Придобивки од смокви: го одржуваат здравјето на коските

Вашите коски остануваат здрави благодарение на добрата доза на калциум. Нашето тело не произведува сам калциум, па затоа мораме да зависиме од надворешни извори како што се соја, млеко, зелен лиснат зеленчук и смокви.

Натопени смокви за слабеење

Смоквите се прилично нискокалорични и богати со влакна, што ги прави исклучително заситувачки. Вклучувањето на храна богата со влакна како смокви во урамнотежена исхрана може да ви помогне да останете сити помеѓу оброците и да избегнете прејадување, што доведува до губење на тежината. Потопувањето на смокви во вода преку ноќ носи многу придобивки за организмот. Јадењето овошје, вклучително и сувото овошје, исто така е поврзано со губење на тежината.

Ова е првенствено затоа што овошјето е многу богат извор на хранливи материи и растителни соединенија кои можат да придонесат за холистичка Сепак, натопените смокви за губење на тежината се добра диетална опција. Слатките можете да ги замените со нив, но умереноста е најважна.

Можеби ќе ви биде полесно да јадете повеќе сушено овошје отколку што сте планирале во споредба со свежото овошје. Севкупно, 1/4 до 1/2 чаша (42 до 75 грама) сушено овошје содржи приближно исто толку калории и други хранливи материи како една чаша свежо овошје.

Еве како можете да ги консумирате смокви за слабеење така што ќе ги натопите во вода преку ноќ:

 • Најпрво во сад ставете неколку смокви.
 • Потоа смоквите наполнете ги со многу топла вода за да бидат покриени со вода за 2,5–5 см.
 • После тоа, оставете ги смоквите преку ноќ додека не набабруваат.
 • Исцедете ги и консумирајте ги смоквите како храна на начин кој ви одговара за да го подобрите вашето здравје и да ви помогне да ја одржите здравата телесна тежина. Сепак, потребни се многу повеќе истражувања за да се потврди оваа хипотеза.

Заклучок

Со сигурност можеме да кажеме дека смоквите се совршена опција доколку сакате да јадете нешто вкусно додека следите режим на слабеење. Смоквите се богат извор на хранливи материи, а натопените смокви имаат бројни придобивки. Главните здравствени придобивки се губење на тежината и збогатување на вашето тело со минерали.