331 ден боледува од КОВИД-19


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Бившата американска фудбалерка, Кејтлин Денис страда од коронавирус 331 ден, открила во интервју за Вашингтон пост.

Кејтлин во текстот наведува дека има „едвај 30 години“, а се омажила летото 2019 година.

Таа се заразила пред да почнат да се носат маски против коронавирус во американската држава Илиноис.

„Вирусот ме фати на почетокот на март минатата година, пред да почнат да се носат маски во Илиноис. Се чини дека помина век, нели? Сега зборуваме за втора година, вакцини, нови видови, нова администрација, но за мене е сеедно. Јас сум секогаш во кревет. Секогаш сум во оваа соба. Имам чувство дека времето не поминува, се чувствувам како да сум во затвор “, изјави таа за Вашингтон пост.

Некое време се тешела велејќи дека сè ќе помине, но веќе престанала да го прави тоа.

„Си реков: Утре. Утре ќе се чувствувам подобро. Но, не го правам тоа повеќе. Се обидувам да се помирам со фактот дека овој вирус е нешто што нема да го совладам. Може да се случи тоа. Можеби тоа е она што сум. Се будам секое утро и се тешам. Како ќе бидам денес? Јас сум она што лекарите го нарекуваат „долгорочен пациент“, каде што коронавирусот го зафаќа вашето тело и никогаш не заминува. Лекарите мислат дека сме десетици илјади во светот, но никој не го знае тоа. Се прашувате дали имам гадење или сериозна вртоглавица. Или можеби повеќе сакате мигрена со болки во телото? Некои симптоми се постојани, како што се болки во телото и слабост од глава до петици, но некои доаѓаат и си одат – ѕвонење во ушите, болка во ребрата, прескокнување на срцето, врели уши, вкочанети прсти, чувство на интоксикација “, опишала таа.

Денис рекла дека повеќе нема работа, дека понекогаш едвај станува од креветот и дека има чувство дека „нејзиниот ден никогаш не започнува или завршува“.

„Понекогаш имам загуба на меморијата, па мислам дека имам амнезија. Се чини дека сум во црна дупка. Чекам да поминат часовите”, рече Кејтлин, која го споделила текстот од Вашингтон Пост на својот Фејсбук профил.