Сончев петок со малку покачени дневни температури


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Овој февруарски петок во Македонија носи сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб јужен, а во југоисточните делови умерен ветер од југоисточен правец. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност.

Утринската температура ќе се движи од -10 до -2, а дневната од 4 до 14 Целзиусови степени.
Во Скопје, претпладне со слаба магла и ниска облачност, а во текот на денот сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до -6, а дневната ќе достигне до 8 степени.

Следува период на стабилно, сончево време со умерена облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност. Утринските и дневните температури ќе бидат во пораст, што ќе предизвика забрзано топење на снежната покривка. Во текот на ноќта кон недела во источниот дел од земјата ќе има зголемена облачност со услови за слаби врнежи од дожд, на планините од снег.