300 тони пиротехника кренаа во воздух цел кварт – најмалку 31 загинат (видео)


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Најмалку 31 лице загина, а 70 се повредени откако имаше серија на експлозии на пазар за пиротехника во Мексико Сити. Ова е трет пат како во рок од 10 години е погоден пазарот Сан Паблито, кој е на 30 км северно од Мексико Сити.

Меѓу повредените има и деца, а 90 луѓе имаат изгореници од експлозијата. Срушени се и околните куќи.  На луѓето кои изгубија блиски ќе им се помогне, а се отвара истрага за случајот. Се верува дека имало шест експлозии.