Екстра

26 најубави ресторани со поглед на вода

Еден од најубавите 26 ресторани со поглед на вода во светски рамки е и дубровничкиот „Nautika“, кој е сместен кај западниот влез од дубровничкиот Стар град.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nautika Restaurant (@nautikarestaurant) on

„Овој ресторан е преполн со историја. Некогаш како Дубровничка школа за поморство бил домаќин на познати поморци уште од 1880-те години. На неговото мени има локални вкусни специјалитети како јастог од далматинскиот остров Вис. Но, романтичниот поглед кој го има ресторанот е она кое ги привлекува посетителите од сите страни на светот. Од една страна е Јадранското Море, а од друга страна драматичните тврдини Ловријенац и Бокар кои се издигаат од морската вода“, стои во описот за „Nautika“ од креаторот на оваа престижна листа, CNN.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nautika Restaurant (@nautikarestaurant) on

Реномираното списание Condé Nast Traveller во 2008 година го прогласи овој ресторан за шести најромантичен ресторан во светот, а во 2003 година таму ручаше и папата Јован Павле II.

Комплетната листа со 26 најдобри ресторани со поглед на вода во светски рамки изгледа вака.

Paul Ainsworth No. 6, Велика Британија


Mama’s Fish House, Мауи
Sundara Bali, Индонезија


Da Vittorio Ristorante, Сицилија
The Rock, Танзанија


Club Del Doge, Венеција
Seaspice, Мајами
Sierra Mar, Калифорнија


Lycabettus, Санторини
Nautika, Дубровник
Azure, Кејп Таун
The Grotto, Тајланд


1 Pico at Shutters on the Beach, Калифорнија
aMare, Порторико


Plage, Сент Барт
Lung King Heen, Хонг Конг


The Gazebo at Goldeneye Resort, Јамајка
Grand Banks, Њујорк
Scape, Дубаи


Il Pellicano, Porto Ercole, Италија
Oaxen Krog, Стокхолм


COMAL, Мексико
Terra, Малдиви
COAST, Роуд Ајленд


The Dining Room at Cape Kidnappers, Нов Зеланд
Coba, Ангвила

Advertisements
To Top