Зошто кафето ве прави вознемирени – и како да го спречите тоа

Зошто кафето ве прави вознемирени - и како да го спречите тоа

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Добијте ја вистинската рамнотежа помеѓу пиењето премногу и доволно кафе (ако не сакате целосно да се откажете од него). Зошто кафето ве прави вознемирени?

Без разлика дали го пиете со пријател, го пиете на утринското патување или уживате во неговиот вкус после ручекот, многу луѓе не можат да замислат ден без кафе. Всушност, многу луѓе се чувствуваат како да не можат да функционираат додека не испијат шолја кафе веднаш по будењето.

Умереното консумирање кафе има некои изненадувачки позитивни здравствени придобивки, главно поради високиот процент на полифеноли. Но, содржи и кофеин, стимуланс кој може да влијае на нервниот систем и да предизвика силна анксиозност. Зошто кафето предизвикува анксиозност? Ако не сте заинтересирани да се откажете од омилениот пијалок, но сакате да избегнете анксиозност, продолжете да лизгате. Ќе дознаете како да ги намалите неговите ефекти и да се чувствувате помалку нервозни.
Зошто кафето ве прави вознемирени: Кафето има многу корисни својства
Кафето е полно со соединенија кои се борат против оксидативниот стрес, а студиите открија дека редовното кафе е поврзано со помал ризик од смртност и кардиоваскуларни болести 1 , намален ризик од развој на дијабетес тип 2 2 и е добар извор на магнезиум.

Интересно е тоа што кафето всушност може да го намали стресот и анксиозноста. „Некои студии покажаа дека вообичаеното пиење една до две шолји кафе на ден може да го ублажи одговорот на стресот“, вели д-р Лина Бегдаче, научник и вонреден професор на Државниот универзитет во Њујорк. „Се чини дека кофеинот во мали дози „го тренира мозокот да се справува со стресот“ и води до ослободување на допамин, невротрансмитер кој поддржува мотивација и неколку когнитивни функции.

Дали кафето навистина предизвикува или ја влошува анксиозноста?

Дали вашата утринска шолја кафе е на крајот виновна за тоа вознемирено чувство? Одговорот може да биде убедливо да – ако пиете многу кафе. „Да, кафето со кофеин може да придонесе за одговор на стрес и анксиозност кога се консумира во големи дози – повеќе од четири шолји дневно“, вели д-р Бегдаче.
Докторот објаснува дека кофеинот е стимуланс на централниот нервен систем, а големите дози ќе го престимулираат нервниот систем. Затоа, може да биде корисно да го намалите дневниот внес на кафе. Дополнително, како што објаснува д-р Бегдаче, бидејќи кофеинот е стимуланс, може да доведе до ослободување на глутамат, „возбудлив невротрансмитер“. „Глутаматот делува како педала за гас на невроните, па тие палат на поголема фреквенција“, вели докторот. „Ова се преведува во прекумерно размислување и хиперактивност.

Бидејќи кофеинот влијае на одговорот на телото на стрес, вашиот систем ослободува кортизол и адреналин кога пиете кафе. „Ова предизвикува зголемување на отчукувањата на срцето и пулсот, меѓу многуте други [физиолошки одговори]“, вели докторот, додавајќи дека за да проверите дали кофеинот влијае на вашиот одговор на стрес, можете да го проверите пулсот во мирување откако ќе пиете кафе.
Кофеинот, исто така, го инхибира ослободувањето на ГАБА, инхибиторен невротрансмитер кој помага при чувството на смиреност. „Мозокот бара рамнотежа помеѓу глутаматот и ГАБА за да го модулира ослободувањето на други невротрансмитери“, вели д-р Бегдаче. „Губењето на таа рамнотежа води до негативни ефекти врз расположението.

Секој е погоден различно

Д-р Бегдаче вели дека обично се потребни повеќе од четири шолји кафе за да се доживеат негативни ефекти како што е анксиозноста. Сепак, некои луѓе се чувствуваат многу вознемирени откако ќе испијат само една шолја. Во овој случај, докторот објаснува дека „некои докази сугерираат дека варијациите на одредени гени (гените ADORA2A и CIP1A2) кои го контролираат заморот и го метаболизираат кофеинот се одговорни за анксиогеното дејство на кофеинот“.
Со други зборови, вашите гени можеби се виновни зошто се чувствувате вознемирени дури и по мала шолја кафе. Ако и вие припаѓате на оваа група, тогаш дефинитивно треба да избегнувате кофеин.

Што да направите ако не сакате да се откажете од кафето

Д-р Бегдаче предупредува дека секојдневната употреба на кофеин предизвикува зависност, што значи дека на луѓето им треба нивната доза на кофеин за да функционираат. „Ако одеднаш престанете да консумирате кафе, може да почувствувате не толку пријатни симптоми на „кризни“ симптоми“, вели докторот.
Кафето (и други извори на кофеин) е главен дел од денот на повеќето луѓе. Ако идејата да се откажете ви звучи целосно одбивно, знајте дека можеби ќе се чувствувате подобро дури и ако го намалите кафето. Значи, без целосно отсекување на кафето.

„Можеби е добра идеја да ја намалите основната вредност на кофеинот и да ја одржувате ниска до умерена за да уживате во придобивките без негативни ефекти“, вели д-р Бегдаче. „Полека намалете ја количината на кафе што го пиете секој ден. Оставете четвртина чаша на секои два до три дена за да ја постигнете саканата доза. На овој начин ги избегнувате симптомите на повлекување“.

Пиењето кафе на празен стомак може да го направи вашиот стрес и анксиозност поизразен. Експертите за исхрана исто така препорачуваат да пиете кафе од како ќе изедете нешто, или барем помешајте го со млеко богато со масти и протеини за да ги држите под контрола хормоните на стрес.