Зоран Заев денеска ќе си поднесе оставка од премиерската функција


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Зоран Заев денеска во македонското Собрание треба да поднесе оставка од премиерската функција, веднаш по завршувањето на традиционалното годишно обраќањето пред пратениците на претседателот Стево Пендаровски.

По поразот на изминатите локални избори, Заев најави дека ќе се повлече од сите функции, а веќе си даде оставка од лидерската позиција во СДСМ.

Како што е познато, нов лидер на СДСМ стана актуелниот заменик-министер за финансии Димитар Ковачевски, кој се очекува да биде мандатар за составување на новата влада.