Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер рано утрово ја стресе Македонија


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала ја стресе Македонија утрово во 4.55 часот.

Земјотресот , според Европскиот-медитерански сеизмолошки центар , бил со епицентар на 15 километри од Гостивар , во близина на Леуново.

Силниот потрес е почуствуван на територијата на целата земја , како и во Албанија , Грција , Косово и Црна Гора.

Освен вознемиреност меѓу жителите, особено на Скопје, засега нема пријавено материјална штета.