Зелената бабичка: Од коса, до облека – кај неа буквално сè е зелено (видео)


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Уметницата Елизабета Розендал од Њујорк последните 20 години ја обожава и почитува само зелената боја.

Оваа 75-годишна жена вели дека зелената боја за неа е најпозитивна на светот, па од косата, до облеката, на неа сè е зелено. Тврди дека својот живот не може да го замисли во ниту една друга боја освен зелената, пренесува Oddity Central.

5-12-zelena-babicka3

Елизабет во една фаза носеше само здолништа кои сама ги шиеше, по терк на модата од ’30-те години од минатиот век. Во тоа време ги носеше сите бои, но потоа се префрли само на зелена, единствената боја која никогаш не ѝ здосадила. Сè започнало со зелен лак за нокти, а потоа зеленилото се прошири на сето останато кое е дел од нејзиниот живот.

5-12-zelena-babicka1

„Едноставно се случи, тоа е најпозитивната боја на светот и ме прави среќна. Кога ќе се разбудам во лошо расположение, само ќе се нашминкам и ќе се облечам во зелено и веќе сум подобро. И другите луѓе се среќни кога ќе ме видат, посебно децата“, вели Елизабет.

Оваа „зелена“ госпоѓа и својата куќа ја уреди во зелени тонови, а вели оваа боја за неа е поинтересна со секој изминат ден.