Зависност од шеќер: Како да ја победите

Зависност од шеќер: Како да ја победите

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Ако и вас може да ви се припише на зависност од шеќер – може да ја обвините генетиката. Истражувањата покажуваат дека разликата во ДНК може да значи дека некои луѓе се помалку чувствителни на вкусот на шеќерот, па затоа бркаат послатка храна за да ја добијат наградата.

Храна која просечниот човек би ја сметал за премногу слатка. Покрај генетиката, исхраната богата со шеќер може да создаде и да ја влоши желбата. Храната богата со шеќер ви дава брз излив на енергија, но на крајот започнува маѓепсан круг на зависни желби за храна. Иако овие два извора на желба може да изгледаат доста далечни, вашето тело реагира на ист начин. Зголемувањето на инсулинот и падот на шеќерот во крвта што доаѓаат по конзумирање на шеќер предизвикуваат хаос на вашите хормони и имунолошки систем. А килограмите… Можеби не сте ни свесни дека јадете толку многу шеќер. Ознаките не го олеснуваат видувањето. Шеќерот се крие во состојки како што се малтодекстрин, јачмен слад и концентрат од овошен сок. Ако не можете да одолеете на слатките залаци, следете пет докажани стратегии. Ќе ви помогне да се ослободите од зависноста и да се ослободите од вишокот килограми и масните наслаги.

Зависност од шеќер: Најдобрите стратегии

Намалете го нивото на стрес

Иако понекогаш желбата за шеќер е резултат на нискиот шеќер во крвта, желбата се јавува дури и кога не сте гладни. Се свртуваме кон „храна за удобност“ кога сме под стрес или вознемирени, а не кон јаболка или моркови, затоа што копнееме за едноставни шеќери. Иронично, шеќерот всушност додава стрес на вашето тело. Наеднаш го подига нивото на енергија, односно шеќерот во крвта, а потоа доведува до негово нагло опаѓање. Ова резултира со тоа што повторно посегнувате по слатки. И така се вртите во маѓепсан круг. Ако сте под стрес, не се смирувајте со слатки. Наместо тоа, практикувајте вежби за дишење, јога, медитација, пливање…

Мали промени кои значат многу

Не можете да го замислите животот без чоколадо. Знаеме како се чувствувате… Но, постои решение. Наместо млеко, изберете темно чоколадо со најголем процент на какао (минимум 70%). Има многу помалку шеќер и нема шанси да го изедете целото чоколадо одеднаш. Проверено. И ако сте љубител на пире од компири (тоа брзо го зголемува нивото на шеќер во крвта), заменете го со пире од карфиол.

Спијте 7 до 9 часа

Не е случајно што посакувате шеќер по непроспиена ноќ. Прво, ќе посегнете по кафе, што ќе го зголеми нивото на кортизол, а потоа ќе дојде до пад на енергијата. Потоа посегнувате по чоколадната лента. Ако имате проблеми со спиењето, применете ги следните совети. Околу еден час пред спиење, исклучете го телевизорот, компјутерот и оставете го мобилниот телефон. Затемнете ги светлата и прочитајте добра книга. Ќе спиеш како бебе.

Зависност од шеќер: Не го елиминирајте шеќерот одеднаш

Целосното елиминирање на шеќерот одеднаш не е воопшто добра тактика. Наместо тоа, полека намалувајте ја количината на шеќер од ден на ден. Ова ќе ги спречи желбите што може да ве вратат на прво место ако наеднаш престанете.

Стабилизирајте го шеќерот во крвта со протеини

Еден од најбрзите начини да ја смирите желбата за шеќер е да јадете протеини. Протеинот е одличен за заситување, но дали знаевте дека всушност може да ја намали и вашата желба за слатки? Кога не консумираме доволно протеини, желбите преовладуваат и нè поттикнуваат да бараме брз лек – шеќер. јадете квалитетно месо, јајца, мешунки, јаткасти плодови и семки.