За децата термин за вакцина – родителите мора да закажат онлајн


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Министерот за здравство, Венко Филипче, денес ифнормираше дека вакцинирањето на децата, за разлика од возрасните, ќе треба да се закаже на сајтот vakcinacija.mk.

Како што додаде тој, пријавувањето почнува денеска, а ќе се одвива до четврток кога заинтересираните ќе го добијат термините за вакцинирање.

„Вакцината на Фајзер кога еднаш ќе се отвори мора да се вакцинираат 6 лица, бидејќи во вијалата има 6 дози. Ако се јави 1 или 2 деца има голем ризик да се фрлат одреден број вијали. А, тоа не сакаме да се случи што значи дека родителите и старателите ќе може да ги регистрираат и од петок ќе започне апликацијата на вакцините“, појасни Филипче.