Времето претпладне облачно, а попладне разведрување


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Денеска времето во земјава ќе биде повремено облачно, со појава на магла во котлините и слаб до умерен ветер од јужен правец, најизразен долж Повардарието.

Температурите утрово се движат од 4 до 9 степени, а во текот на денот тие ќе се искачат од 12 до 18 степени.

Во Скопје, слично време. Утрово со појава на магла, која попладне ќе се расчисти и ќе има повеќе сончеви периоди. Утринската температура ќе се спушти до 7 степени, додека во текот на денот таа ќе се искачи до 15.

Од утре не очекува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд. Тие се очекува да бидат пообилни во среда и четврток, што ќе донесе и намалување на температурите, а на планините врнежите се очекува да преминат во снег.