Времето денеска…

Денеска, 27. мај, четврток, времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со повремен пороен дожд и појава на грмежи. Локално ќе има невреме со поинтензивни електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 27 Целзиусови степени, Маврово 20, Охрид 24, Битола 27, Крива Паланка и Берово 24, Кавадарци 29, Дојран 30.

Утре времето ќе биде променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен северен ветер. Дневните температури ќе се движат од 23 до 29 степени.