Времеплов: Пречката на Предраг Мијатовиќ во Тулуз…(видео)


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Mилионскиот аудиториум пред ТВ екраните беше во шок, а југословенските фудбалери после тој промашен пенал не успеаа да се опорават до крајот на натпреварот, некои не можеа ниту подоцна.

Селекцијата на Југославија имаше прилика за целосен пресврт против Холандија и пласман во четвртфиналето на Светското првенство, но топката која ја испрати Предраг Мијатовиќ не заврши во мрежата. Половина час подоцна, во судиското продолжение Едгар Давидс погоди за конечни 2:1.

„После тоа промашување чуствував голема болка. Се чуствував како предавник, бидејќи не бев доволно сконцентриран да донесам голема радост на целата нација, доколку шутираше некој друг можеби ќе погодеше, но тоа е друга приказна. Кој шутира може и да промаши, а кој не шутира нема никогаш да промаши“…

Со ова промашување воедно беше ставено и крај и на големите успеси на Југославија во фудбалот.