Временска прогноза за последниот вторник од 2021 година

Денеска, вторник, 28. декември, времето во Македонија ќе биде умерено до значително облачно, наутро и претпладне со услови за појава на магла и ниска облачност по котлините и речните делини. Претежно во јужните делови ќе има слаб ветер од северен правец.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 8 Целзиусови степени, Маврово 7, Охрид 10, Битола и Крива Паланка 9, Берово 8, Кавадарци 9 и Дојран 13.

Утре времето ќе биде претежно облачно, со повремен локален дожд. Наутро ќе има услови за појава на магла понекаде во котлините. Ќе дува слаб ветер претежно од северозападен правец, а дневните температури ќе се движат од 6 до 13 степени.