Временска прогноза за денешната среда


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Денешниот ден, среда, 16 декември, времето во Македонија ќе биде умерено облачно со слаб ветер од јужен правец. По котлините претпладне ќе има појава на магла и ниска облачност кои по одделни котлини ќе се задржат и во текот на денот.

Максималните дневни температури ќе достигнат со Скопје 8 Целзиусови степени, Маврово 9, Крива Паланка 12, Берово и Кавадарци 11, Охрид 12, Битола 7, Дојран 14 степени.

Утре ќе имаме сончево време со мала до умерена облачност, претпладне со магла и ниска облачност по котлините. Ќе дува слаб ветер претежно од северозападен правец.