Во Македонија досега 870 граѓани по втор пат се заразиле со Ковид-19


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!?


Според информациите со кои располага Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во изминатата недела 49 граѓани по втор пат се заразиле од Ковид-19, со што вкупната бројка на заразени по втор пат се искачи на 870 граѓани.

-Регистрирани се и 49 реинфекции. Заклучно со 21 ноември вкупно се пријавени 870 реинфекции, што е 0,4 отсто од вкупниот број на досега заразени кој изнесува 212.375 лица, велат од ИЈЗ.

Активни на Ковид-19 се 8.290 лица, хоспитализирани се 495, од кои 330 се на кислородна поддршка и 14 на инвазивна/неинвазивна механичка вентилација.