Во Иран се палат хиџаби и се протестира после смртта на 22-годишната Амини


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Девојките и жените во Иран буквално се на фронтот на протестите против исламската република по смртта на една млада девојка која беше однесена во притвор од моралната/верска полиција, затоа што не носела хиџаб на глава. Се горат хиџаби, ама и се гине по улиците.

Активисти пријавуваат загинати демонстранти а и полицијата пријавува жртви во своите редови во ескалацијата на протестите предизвикани од смртта на 22 годишната Махса Амини. БиБиСи јавува за шестмина загинати.

Младата Амини почина после тридневна кома во болница, во која била донесена од притвор кадешто се наоѓала откако верската полиција ја уапсила затоа што шетајќи се со својот брат во градот Сакез, не била прописно облечена.

Полицијата тврди дека имала ненадеен срцев удар, верзија во која никој не верува бидејќи девојката била здрава/права; јавноста е убедена дека нејзината смрт е последица од претепување и малтретирање во притворот.

Вискиот комесар на ОН за човекови права, Нада ал-Нашиф, апелираше иранските власти еднаш засекогаш да престанат со малтретирање и апсење жени само затоа што не носат хиџаб или прекршуваат нешто друго од ригидниот кодекс за облекување во јавност.

Пазете овој полицаец како се занесе во службата, па остана без кој да му чува грб. Јако го јадеше кога занесувањето му се удри од глава.