Екстра

Вкусен колач без печење

Ако сакате ванила и овошје, тогаш вам ќе ве воодушеви овој едноставен рецепт за колач со кекси и кој неморате да го печете.

Еве што се ви е потребно:

Состојки

  • 400 грама бисквити
  • 2 пудинзи од ванила
  • 5 децилитри млеко
  • 5 лажици шеќер
  • Малку масло или маргарин
  • Вишни
  • Прелив за торти/желатин
  • A post shared by Wifey & Mumma ?? (@bbg_world) on

Припрема

Згответе го пудингот по упатството од кесичката и оставете го малку да излади, а потоа во него вмешајте го маслото.

Во тепсија за печење наредете ги бисквитите и прекријте го доното, премачкајте ги една третина со кремот и постапката повторете ја три пати.

Вишните наредете ги после кремот, а од течноста од вишните направете желатин.

Припремениот колач оставете го во фриждер цел ноќ и тоа е тоа. Вашето семејство сигурно ќе ужива во вкусот на овој колач.

Advertisements
To Top