Викенд временска прогноза

Денешниот ден, сабота, 15. мај, времето во Македонија ќе биде претежно облачно и посвежо со врнежи од дожд. На места врнежите ќе бидат пообилни, проследени со појава на ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 13, а максималната ќе достигне од 14 до 23 Целзиусови степени.

Во Скопје, облачно и посвежо со врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се спушти до 10, а максималната ќе достигне до 19 степени. Маврово 10, Охрид 14, Битола 17, Крива Паланка и Берово 15, Кавадарци 21, Дојран 23.

Од утре ќе преовладува стабилно и потопло време со умерен до засилен ветер од западен правец, освен во вторник кога ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд и појава на грмежи. Дневните температури ќе се движат од 14 до 27 степени.