Викал Алаху акбар и мавтал со мачета кај Лувр, го застрелал француски војник


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Француски војник што го чувал Лувр во Париз застрела и сериозно повреди човек што носел мачета и извикувал Алаху акбар, соопшти полицијата.

Напаѓачот се обидувал да влезе во подземна трговска област кај музејот.

Според информациите, тој носел или торби или ранец, но не биле пронајдени експлозиви, вели Би-би-си.

Во тек е голема безбедносна операција, а Министерството за внатрешни работи ја опиша ситуацијата како сериозна.