Видео: Шампионот не може без Кари, ново шоу на Леброн


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал! ↓↓↓Синоќешните натпревари во НБА лигата поминаа во знакот на Лебрин Џејмс кој одигра уште една фантастична партија против Бруклин, како и изненадувачкиот пораз на Голден Стејт.

Домаќините го одржуваа резултатот против Кливленд, но во завршницата гостинскиот тим стигна до предност и победи со 121-114.

Џејмс постигна 37 поени, 10 скокови и осум асистенциии по 10. пат во сезона ја надмина бројката од 2.000 поени, а тоа им успеа претходно само на Карл Мелоун и Мајкл Џордан. Одлична партија одигра и Кевин Лав со 20 поени и 15 скокови.

Голден Стејт без Кари, Дурент и Томпсон немаше сили немаше сили да им се спротистави на Џезерите, кој забележаа значајва победа во борбата за осмата позиција во Западот (91:110). Донован Мичел со 21 поен, односно Руди Гобер со 17 понени и 15 скока ја предводеа Јута до победата.

Останати резултати:
Сакраменто- Бостон 93-104
Торонто – Лос Анџелес клиперс 106-117
Оклахома – Портланд 105-108
Хјустон – Аталанта 118:99