Видео: Голден Стејт се избори за мајсторка

Тимот на Голден Стејт се избори за решавачки седми натпревар против Хјустон во финалето на Западната конференција од НБА плејофот.

„Воините“ забележаа убедлива победа од 115-86, иако во еден миг губеа и со 17 поени разлика.

Томпсон уфрли 9 тројки и го заврши мечот со 35 поени, а беше феноменален и на дефанзивната страна со 4 украдени топки. Стеф Кари додаде 29 поени и 6 асистенции.

На спротивната страна Џејмс Харден имаше ефект од 32 поени, 9 асистенции и 7 скока, но отсустото на Крис Пол беше и тоа како забележително.