Видео: Батлер со звукот на сирената, Портланд конечно победи!


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Неколку интересни натпревари се одиграа изминатата ноќ во НБА лигата. Голден Стејт постигна 42 поени во една четвртина, а Портланд конечно победи после серијата од 6 порази.

Кошаркарите на Голден Стејт, во дербито против Торонто, одиграа една од најдобрите четвртини во сезоната. Во првата четвртина успеа да постигне 42 поени, а на крајот славеше со 121:111.

Стеф Кари со 28 поени и по 7 скока и асистенции беше најефикасен во домашниот тим, каде белскаше Кевин Дурент со 22 поени, 17 скокови, 7 асистенции и 5 блокади, а Клеј Томпсон постигна 21 поен.

Чикаго во драматичен меч славеше против Бруклин 101:99. Мечот го реши Џими Батлер, кој поентираше со звукот на сирената. Крилото на Булси мечот го заврши со 40 поени, а со девет поени во последните 150 секунди успеа да ја анулира предноста на Бруклин од седум поени. Во редовите на Бруклин блескаше центарто Брук Лопез со 33 поени.

Резултати:
Орландо – Шарлот 101:120
Вашингтон – Индијана 111:105
Атланта – Њујорк 102:98
Детроит – Милвоки 94:119
Чикаго – Бруклин 101:99
Њу Орлеанс – ЛА Клиперс 102:98
Сан Антонио – Феникс 119:98
Денвер – Минесота 105:103
Портланд – Сакраменто 102:89
Голден стејт – Торонто 121:111