Вежба која мора да ја правите доколку сакате да изградите мускулна маса

Вежба која мора да ја правите доколку сакате да изградите мускулна маса

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Неодамнешните истражувања доведоа до ова корисно откритие.

За ефикасно да изградите мускулна маса, не само што мора да јадете здрава храна, туку и ефикасно да вежбате. Спротивно на она што многу луѓе веруваат, некои експерти тврдат дека едноставните вежби можат да бидат исто толку ефикасни како и кревањето тегови.

Како што старееме, природното губење на мускулната маса може да го зголеми процентот на телесните масти, така што градењето мускули станува клучно за одржување и подобрување на нашата тежина во секоја фаза од животот, велат експертите.

Освен што помагаат да се развијат силни коски и да се намали ризикот од остеопороза, силните мускули можат да ви помогнат да ја контролирате вашата тежина со зголемување на метаболизмот и согорување на повеќе калории. Тие исто така го подобруваат квалитетот на вашиот живот, бидејќи ги олеснуваат секојдневните активности и ја подобруваат рамнотежата, што го намалува ризикот од падови.

Моќ на истегнување

Една неодамнешна студија објавена во European Journal of Applied Physiology покажува дека истегнувањето може да биде исто толку корисно како и тренингот за сила при градење мускули. Овој дел од тренингот често се занемарува, но внесувањето на неколку едноставни вежби за истегнување во вашата неделна рутина може значително да ја подобри вашата сила и мускулна маса.

Важноста на истегнувањето оди подалеку од превенцијата од повреди, бидејќи исто така е клучен фактор за стекнување сила и градење мускули. Затоа, следниот пат кога ќе размислувате за 15 минути интензивно вежбање, размислете да додадете малку истегнување во вашата рутина за безбедно да ги подобрите вашите резултати.

Не ја потценувајте моќта на истегнување во вашата рутина за вежбање. Вклучувањето на оваа практика може да биде едноставна, но ефикасна промена која може да ви помогне да ги достигнете целите за раст на мускулите и да го подобрите вашето целокупно здравје.