Вчерашниот ден донесе црн рекорд во Македонија: 1.964 нови случаи на Ковид-19 регистрирани во само едно деноноќие

До вчера вечерта, во 24 часа биле направени 7.724 тестови, а регистрирани се 1.964 нови случаи на ковид-19. Починати се седум пациенти, сите во болнички услови. Поради технички проблем во системот „Мој термин” во текот на вчерашниот ден не се евидентирани оздравени лица. Оздравените лица од вчра ден ќе бидат прикажани во денешната информација.

Како што информира Министерството за здравство, од вкупно 1.964 нови случаи на ковид-19, најмногу има во Скопје – 1070. Потоа следуваат Битола – 226, Прилеп – 122, Куманово – 52, Охрид – 51, Валандово – 44, Радовиш – 35, Велес – 32, Гевгелија – 31, Кавадарци – 29, Тетово и Кочани по – 22, Гостивар и Крушево по – 21, Струга и Струмица по – 20, Кичево и Крива Паланка по – 17, Ресен и Богданци по – 13, Штип, Неготино и Делчево по – 12, Свети Николе – 10, Кратово – 9, Демир Хисар – 8, Берово, Пробиштип, Македонски Брод и Пехчево по – 4, Дебар, Виница и Македонска Каменица по – 2, Демир Капија – 1.

Од седумте починати лица, две починати лица се од Скопје (82г и 87г), две починати лица од Прилеп (74г и 86г) и по едно починато лице од Ресен (67г), Струга (71г) и Крива Паланка (39г).

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин”, пријавени се шест лица, две починати лица од Гевгелија (66г и 78г) и по едно починато лице од Скопје (71г), Битола (78г), Делчево (70г) и Кавадарци (76г), починати во период од 30.12.2021-08.01.2022г. Починатите се на возраст од 66 години до 78 години.

Од пријавените три лица се починати во болнички услови и три во домашни услови.

Направени се 7.724 тестови преку: ИЈЗ-584, ЦЈЗ Скопје-117, ЦЈЗ Битола-121, ЦЈЗ Прилеп-61, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово-97, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-23, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–4, Жан Митрев (Филип Втори)-192, Авицена-409, Биотек-511, Систина-147, лабораторија Лаор-314, Синлаб-78, Ремедика-31, Плодност-146, Генеа-36, Никоб Лаб-755, ВФВ Медикал-77, Ели Медика-136, Ројал Медика–46, Спектра-ММ-50, Рапид Лаб–47, Жан Митрев Струмица–24, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-51, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.642.

Досега во земјата се направени вкупно 1.672.767 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 236.241, бројот на оздравени пациенти е 215.853, на починати е 8.055, а бројот на активни случаи изнесува 12.333.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 10.5740, Активни 7.278
Куманово 13.440, Активни 311
Тетово 11.557, Активни 135
Прилеп 11.414, Активни 655
Битола 10.343, Активни 1.101
Гостивар 8.210, Активни 128
Кавадарци 7.757, Активни 345
Велес 7.685, Активни 191
Охрид 7.179, Активни 443
Штип 6.937, Активни 188
Струмица 6.483, Активни 212
Кичево 4.435, Активни 115
Кочани 4.211, Активни 107
Струга 4.025, Активни 92
Гевгелија 3.133, Активни 196
Неготино 2.723, Активни 80
Свети Николе 2.189, Активни 36
Крива Паланка 2.022, Активни 65
Ресен 1.985, Активни 108
Радовиш 1.899, Активни 94
Делчево 1.521, Активни 55
Берово 1.499, Активни 19
Дебар 1.469, Активни 11
Виница 1.200, Активни 21
Пробиштип 1.177, Активни 35
Валандово 1.130, Активни 93
Кратово 806, Активни 17
Богданци 725, Активни 42
Демир Хисар 673, Активни 32
Крушево 674, Активни 70
Македонски Брод 568, Активни 25
Демир Капија 441, Активни 8
Македонска Каменица 435, Активни 7
Пехчево 370, Активни 11
Дојран 186, Активни 7.