Вака Марадона лумпуваше со трубачи на сплав во Белград


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Светот, особено оној фудбалскиот, сè уште тагува и жали заради заминувањето на најголемата фудбалска легенда Диего Армандо Марадона. Во тој контекст, од сите страни на светот се редат сеќавања, спомени и незаборавни моменти за славниот фубалер, како од теренот, така и од неговиот приватен живот.

Марадона два пати во животот бил во Белград. Првиот во 1982 кога во дресот на Барселона постигна епски гол и 90.000 луѓе на Маракана му аплаудираа стоечки. Втор пат бил во 2005-та кога со режисерот Емир Кустурица снимале сцени за документарниот филм. Во таа прилика бил со Дуле Савиќ на еден сплав каде ги забавувале трубачи.

Еве го и мајсторскиот гол против Црвена Ѕвезда.