В недела Серија А испишува историја – прв пат жена ќе биде главен судија на еден прволигашки натпревар


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Во недела ќе се испише историја во Серија A – за првпат жена ќе дели правда како главен судија.

Честа да биде првата жена која ќе ја дели правдата во најсилната италијанска конкуренција и припадна на Марија Соле Фериери Капути. Таа ќе го суди натпреварот помеѓу Сасуоло и Салернитана.

Досега судеше на натпревари од понизок ранг и Серија Б, како и натпревари од младинските екипи. За неа ова ќе биде прв поголем предизвик во кариерата