Тренерите од „школата Јуве“ доминираат во Европа!

Веќе години наназад најголемите тренерски имиња во фудбалот ни пристигнуваат од Италија, па слободно можеме да кажеме дека Апенините ја имаат најдобрата тренерска школа во Европа.

Јувентус веќе неколку години е доминантен во Серија А, а интересно е дека во овој клуб играле и тренерите кои моментално владеат со најсилните лиги.

Станува збор за дури тројца стратези кои моментално се лидери во најсилните лиги во Европа, како Примера, Премиер лигата и Серија А.

Зинедин Зидан играше за „старата дама“ многу успешно од 1996 до 2001 година. Французинот моментално го води Реал Мадрид и има дури 6 бода предност пред второпласираната Барселона.

Антонио Конте исто така го носеше дресот на Јувентус и тоа од 1991 до 2004 година. Моментално е менаџер на Челзи и остварува фантастични резултати па е на челот на табелата во Премиер лигата.

Мислимилиано Алегри никогаш не го носел „црно-белиот“ дрес. Тренер е на Јувентуд од 2014 година и два пати со ред ја освојува Серија А. Јувентус е моментално на врвот на табелата со 4 бода предност пред Милан и Рома.

Масимо Карера во Торино помина пет сезони од 1991 до 1995 година. Како тренер ги водеше младите категории на „старата дама“, а моментално е на клупата на Спартак Москва и е лидер во руското првенство. Спартак има 37 бода, дури 6 повеќе од второпласираниот Зенит.