Трејлер за „Малечката сирена“ во продукција на Дизни – видео од речиси 14 милиони прегледи кое ја воодушеви младата публика


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Дизни го објавија првото најавно видео за новиот хит од нивната продукција, „Малечката сирена“.

Главната улога ја толкува Хали Бејли, која ја игра принцезата Ариел. Трејлерот собрал повеќе од 12 милиони прегледи и голем број ентузијастички коментари.

Пред Хали имало само една афроамериканска принцеза на Дизни, Тијана од анимираниот филм „Принцезата и жабата“ од 2009. Кога 22-годишниот Бејли доби улога во новиот филм на Дизни, многу Афроамериканки се израдуваа.

@preciousavery I love this for my 3 years old 🤎 #littlemermaid #toddlersoftiktok #hallebailey #girlpower ♬ original sound – Precious & Emery

На тоа се радувале и родителите на малите афроамериканки кои возбудено ја гледаат Ариел во трејлерот. TikTok е исполнет со видеа на родители кои ги снимаат реакциите на нивните деца кога ќе ја видат Ариел на екранот.

„Кога твојата омилена принцеза на Дизни личи на тебе“, гласи описот на една снимка од мало девојче кое гледа во Ариел.

На друго видео се гледаат две сестри кои се изненадени кога го гледаат Бејли во улогата на Ариел.

Самата Бејли споделила видео со натпис: „Липав гледајќи го ова“.

Во едно видео, три сестри возбудено ја гледаат објавата и се изненадени кога гледаат дека нивната омилена принцеза е Афроамериканка.

@thedfwdad Never thought a movie trailer could make me cry but then I saw @halle and knew how it would make my kids feel. Thanks @disney for making my kids feel seen. Can’t wait to be at Disney World in 12 days! #disney #interacialadoption #representationmatters #littlemermaid #thelittlemermaidtrailer #partofyourworld #blackgirlmagic #girldad #d23 #disneyadult ♬ The Little Mermaid (Marimba Remix) – Harry Goes Boom!

„Видов дека трејлерот е објавен. Знаев дека ќе бидат навистина возбудени поради ова“, изјави нивниот татко за BuzzFeed News. Тој забележува дека неговите ќерки, откако го виделе трејлерот, велат дека едвај го чекаат филмот.

„Неколку часа откако го видовме видеото, возиме и Лајана вели: „Дури и нејзината коса личи на нашата. Видовте ли дека има плетенки?“.