Трансфер „бомба“: Челзи ја купува ѕвездата на Бундес лигата!

Англиските медиуми пренесуваат дека раководството на Челзи е силно заинтересирано за ѕвездата на Баер Леверкузен, Хакан Чалканоглу и дека веќе работи на трансферот.

„Сините“ најверојатно во зимскиот преоден рок ќе се ослободат од Оскар, бидејќи Конте не смета на Бразилецот, а како негова замена на „Стенфорд Бриџ“ би требало да пристигне Чалканоглу.

Турскиот репрезентативец е еден од најдобрите офанзивни играчи за врска во Бундес лигата, па Конте смета дека ќе биде одлично засилување за неговиот тим.

Чалканоглу е еден од клучните играчи на Баер Леверкузен па „сините“ ќе мораат да издвојат значителна сума за да ги убедат „фармацевтите“ да се откажат од него.