Судот го прогласи Доналд Трамп за виновен за сексуална злоупотреба на новинарката Џин Керол


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Судската порота во Њујорк утврди дека Доналд Трамп сексуално ја нападнал Џин Керол во соблекувалната на луксузна стоковна куќа во пролетта 1996 година.

Поротата во судскиот процес за силување на Џин Керол против Доналд Трамп го прогласи за одговорен за сексуална злоупотреба, но не и за силување, пишува Индипендент. Исто така, беше утврдено дека поранешниот претседател ја клеветел колумнистката на списанието.

Таа е наградена со вкупно 5 милиони долари како исплата откако деветте поротници ја донесоа едногласната пресуда за помалку од три часа.

Двете страни ги изнесоа завршните зборови во судницата на Менхетен во понеделникот, при што адвокатката на Керол, Роберта Каплан, ги употреби зборовите на самиот Трамп – „фати ги за пи*ката“ – против него.

„Во вистинска смисла, Доналд Трамп си е сведок сам против себе“, рече таа.

Адвокатот на Трамп, Џо Такопина, возврати дека иако неговите коментари во озлогласената лента на Аксес Холивуд се „груби“ и „грозни“, тој тврди дека „тие не ја прават неверојатната приказна на Керол веројатна“.

Како што судијата Луис Каплан ја поучи поротата, поранешниот претседател лажно тврдеше дека не му била дадена можност да се брани од обвинувањата.

Керол тврди дека Трамп ја силувал во соблекувалната на стоковната куќа Бергдорф Гудман во 1996 година.