Стоечки овации за Симон Трпчески и Максим Венгеров во легендарната Карнеги Хол


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Светски познатиот пијанист и музичка македонска гордост, Симон Трпчески, заедно со руски виолинист Максим Венгеров ја воодушевија публиката со својот концерт во легендарната сала „Карнеги хол“ во Њујорк.

Ова беше втор нивен заеднички концерт од турнејата, откако претходно имаа успешен настап и во Лондон.

Двајцата врвни музичари добија стоечки овации од публиката, а за возврат отсвиреа дури три биса.

Трпчески и Венгеров лани првпат свиреа заедно на фестивалот „Музика мунди“ крај Брисел. Тие в четврток ќе имаат настап на големата сцена на Париската филхармонија.