Сончево со умерена облачност, од понеделник влажен бран


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Времето во недела во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен, повремено засилен јужен и југоисточен ветер.

Максималните дневни температури ќе се движат во интервалот меѓу 13 Целзиусови степени во западните области од земјата до 20 степени на југот. Во Скопје и околината дневната температура ќе достигне 19 степени.

Од понеделник под влијание на серија влажни воздушни бранови од Медитеранот ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет.

Ќе има услови за појава на ретки грмежи и засилен ветер. На повисоките планини во западните делови врнежите ќе бидат од снег и ќе се формира нова снежна покривка.

Пообилни врнежи се очекуваат во среда во западните и јужните делови каде вкупната количина на наврнат воден талог ќе надминува 30 л/м2, а локално и над 40 л/м2. Ќе дува умерен наместа повремено засилен северен ветер и ќе предизвика опаѓање на дневната температура