Актуелно

Сончев и топол вторник

Денешниот ден, 6. јули, времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Утринската температура ќе се движи од 12 до 21, а максималната ќе достигне од 26 до 37 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје, сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 18, а дневната ќе достигне до 34 степени. Маврово 26, Охрид 30, Битола 33, Крива Паланка 29, Берово 28, Кавадарци 35, Дојран 37.

До петок времето ќе биде сончево и многу топло, со пораст на дневната температура. Во петок и за време на викендот ќе има појава на локална нестабилност проследена со пороен дожд и грмежи.

To Top