Сончев и студен петок


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Овој јануарски петок времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и студено. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, особено вдолж Повардарието.

Кон крајот на денот ќе настапи зголемување на облачноста. Минималната температура ќе биде во интервал од -7 до 0, а максималната ќе достигне од -2 до 6 Целзиусови степени.

Во Скопје, сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до -4, а максималната ќе достигне до 3 степени. Маврово -4, Охрид 2, Битола -2, Крива Паланка 0, Берово 1, Кавадарци 4, Дојран 6.

За време на викендот и во почетокот на наредната седмица ќе преовладува претежно суво и многу студено време, со дневни температури кои во поголем дел од земјава ќе бидат под нулата. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието засилен северен ветер. Во сабота ќе има локални слаби врнежи од снег.