СДСМ ги објави комплетните листи за изборите: Мухиќ, Богоевски и Туфегџиќ непартиски кандидати


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


A1.On ги објави коплетните листи од опозициската СДСМ со кои тие ќе настапат на претстојните предвремени парламентарни избори во декември. Во првата изборна единица каде што носител е Стево Пендаровски има едно добитно и едно потенцијално добитно места за Шарената револуција. На петттата позиција на листата е Павле Богоевски, а на деветтата позиција е Ивана Туфегџиќ од Студентскиот парламент.

6-11-listi1

На листата добитни места имаат и Рената Десковска, Дамјан Манчевски и Стефан Богоев. Од коалицијата со добитно место и шесттата позиција на Лилјана Поповска, а Ердоган Сарач е на десеттата позиција.

6-11-listi2

Во втората изборна единица каде што носител ќе биде Оливер Спасовски, следуваат Фросина Ременски, Мухамед Зекири,Ферид Мухиќ на петтата добитна позиција.

6-11-listi3

Во третата изборна единица каде што носител е Љупчо Николовски, следуваат Благоја Бочваров и Јагода Шахпаска.

6-11-listi4

Зад Зоран Заев во четвртата изборна единица е Хари Локвенец и Катерина Кузмановска. Координарот на СДСМ, Сугаревски го нема на листата.

6-11-listi5

Петта изборна единица ја предводи Радмила Шекеринска, а по неа следува Кирацовски. Таму има добитно емсто и за ПЕИ.

6-11-listi6

На листите ги нема Лидија Димова, Софија Куновска, Панче Орцев, ниту Никола Димитров за кого се спомнуваше дека може да биде кандидат на СДСМ.