Advertisements
Авто мото

Само 50 луѓе на светот ќе ја имаат честа да бидат газди на овој „ѕвер“

Новиот модел од германскиот автомобилски гигант, Audi PB18 E-Tron, доби светло за отпочнување на сериското лимитирано производство од страна на директорот Брем Шот.

Овој целосно електричен суперавтомобил ќе се појави наредната година , а производството ќе биде ограничено на само 50 примероци.

Официјални податоци за перформансите на возилото се уште нема , освен што е познат концептот на три електромотори со вкупно 680 коњски сили и 830 Nm вртежи , иако има и опција со 775 коњски сили.

Од 0 до 100 км/час ќе развива за само 2 секунди. Што се однесува до автономното возење, новите батерии овозможуваат до 500 километри со едно полнење, кое ќе се изврши за само 15 минути.

Управувачот е поставен на средина, слично како кај Мекларен, со тоа што ќе може да се преместува лево или десно.

Advertisements

Најпопуларно

To Top