Рускиот амбасадор Карлов застрелан во Анкара

373163

Рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов, е ранет во вооружен напад во Анкара и е тешко повреден, јави Би-Би-Си.

Амбасадорот Карлов бил ранет за време на неговата посета на изложба во уметничка галерија. Освен него, во пукањето се повредени и неколку други лица.

Нападот се случува по протестите во Турција за руската воена интервенција во Сирија.