Руски комичари му се претставија на Заев како Столтенберг и Порошенко – еден час правеа муабет на телефон


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Вован ( Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Столаров), руски комичари и автори на местенки на кои се имаат „слизнато“ светски политичари како Макрон и Гуаидо, овој пат го слизнаа и македонскиот премиер кој паднал на нивната местенка.

Двајцата Руси објавија аудио снимка од телефонски разговори направени минатата година во август и оваа година во април со премиерот на Македонија, Зоран Заев .

Тие се претставиле како тогашниот претседател на Украина, Пјотр Порошенко, а подоцна во разговорот го ,,вклучиле“ и Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

На крајот од аудио снимката е „понудена помош“ од Порошенко да посредува за МПЦ кај вселенскиот патријарх Вартоломеј.

Заев ниту во еден момент не се сомнева дека не се вистинските личности за кои се претставиле комичарите и обилно ги известува за успесите на неговата надворешна политика, Преспанскиот договор, но и за односите со Русија, проблемот со Косово, односите Србија-Косово, и пошироко за проблемот на Украина со Крим и друго.

Исто така, Заев во детали ги информира комичарите за претстојниот референдум и за тоа кои земји во светот ја поддржуваат Македонија, а кои не.