Спорт

Роналдо избран за спортист на Европа за 2016

Кристиано Роналдо е прогласен за најдобар спортист на Европа за 2016 година во традиционалниот избор на новинските агенции од Европа.

Во гласањето кое по 59-ти пат го организира полската новинска агенција ПАП, Португалецот, кој со Реал ја освои Лигата на шампионите, а со Португалија Европското првенство, доби 204 гласа.

Роналдо во изборот го победи шкотскиот тенисер Енди Мари, кој годината ја заврши на првото место на АТП листата, а успеа да ги освои Вилблдон и Олимписките игри. Мари освои 180 поени.

На третото место се најде пливачката од Унгарија Катинка Хосу (136), четврти е шампионот во Формула 1, Нико Розберг (115), а потоа следуваат британскиот атлетичар Мохамед Фарах (93), германската тенизерка Анжелик Кербер (77), францускиот бијатлонец Мартин Фукард (74), австрскиот скијач Марсел Хиршер (54), атлетичарката од Полска Анита Влопдарчик (42) и британскиот велосипедист Крис Фрум (38).

To Top