Режисерот Оливер Стоун открива: Путин имаше рак, но се излекува


Роналдо нека се пази, Мароко гази - 19 ден ↓↓↓Оскаровецот Оливер Стоун откри дека рускиот претседател Владимир Путин имал рак.

Американскиот режисер доби невиден пристап до лидерот на Кремљ во период од две години додека снимаше серија интервјуа и се смета дека го познава Путин подобро од повеќето западњаци.

Стоун во новиот подкаст рече дека Путин боледувал од рак и дека верува дека го надминал – нешто што не е потврдено за рускиот народ.

Неговите зборови доаѓаат во време на акутни шпекулации дека лидерот на Кремљ моментално боледува од рак.

Претходно денеска, поранешниот шпион на МИ6, Кристофер Стил, тврдеше дека Путин ја губи контролата на власта поради неговото нарушено здравје и дека го остава Кремљ во „сè поголем неред и хаос“ додека продолжува војната во Украина.

Стил, кој некогаш оперираше во Русија како агент на МИ6, рече дека Путин (69) мора да прави редовни паузи за да добие медицински третмани и дека практично нема „јасно политичко раководство“ во Москва.

Режисерот Стоун, режисерот на филмовите меѓу кои и „ЏФК“ и „Лице со лузна“, одделно рече дека не се сретнал со Путин три години, а неговите детални интервјуа со него беа помеѓу 2015 и 2017 година.

„Запомнете го ова, г-дин Путин го имаше овој рак и мислам дека го излечи“, изјави тој на интервјуерот за подкастот на Лекс Фридман.

„Но, тој исто така е изолиран поради ковид“.

Во Русија имаше сугестии дека длабоката изолација на Путин од Ковид се должи на претходно постоечка, но неодредена медицинска состојба што го направи особено ранлив.

Објаснувајќи зошто Путин можеби погрешно ја проценил инвазијата на Украина, Стоун шпекулираше дека „можеби изгубил допир – контакт – со луѓето“.

Не беше јасно дали Путин добива точни разузнавачки информации, призна тој, пред да додаде: „Ќе мислите дека можеби не бил добро информиран за степенот на соработка што ќе ја добие од [етничките Руси] во Украина…

„Тоа би бил еден фактор, што тој не ја процени ситуацијата правилно“.

Исто така, може да биде дека неговата „изолација од нормалната активност“ и повеќе немање средби со луѓе „лице в лице“ поради здравствените грижи за Путин поради ковид може да доведе до грешки, шпекулираше Стоун.

Но, потоа по Ковид, тој беше принуден да се среќава на голема далечина преку маса.

Зборовите на Стоун за ракот ја зголемуваат можноста – ако е вистина – дека тој првично ја победил болеста, но дека таа се вратила во трите години откако го запознал Путин.

Режисерот – кој се соочи со критики дека бил апологет на Путин – не го прецизираше типот на рак.

Се чини дека тој се повика на белешки пред да даде коментар дека Путин претрпел онколошка состојба која ја „излечил“.

Во последно време се шпекулира дека Путин има рак на тироидната жлезда.

Истрагата на руските независни новинари покажа дека Путин бил трајно опкружен со голем медицински тим предводен од специјалист хирург за рак на тироидната жлезда.

Други извештаи сугерираат дека тој можеби боледува од рак на абдоменот.

Во Москва се шпекулира дека тој наскоро треба да се соочи со операција за рак и дека може да го постави доверливиот помошник Николај Патрушев, секретар на рускиот совет за безбедност, додека тој е неспособен.

Критичарите и изворите на Кремљ посочија дека тој можеби боледува од рак или Паркинсонова болест, што беше поддржано во последните недели со снимки на кои се гледа како лидерот неконтролирано се тресе и ја фаќа масата за да се држи.

Кремљ секогаш инсистираше на тоа дека Путин е во стабилна здравствена состојба.

Претходно Стоун за Путин рече: „Поминаа три години откако го видов последен пат, но човекот што го познавав немаше никаква врска со лудиот, неодговорниот и убиец што медиумите го прикажуваат денес, споредувајќи го со Хитлер и Сталин.

Путин што го знаев беше рационален, мирен, секогаш делуваше во интерес на рускиот народ, вистински син на Русија, патриот, што не значи националист“.

Неодамна, на 14 мај, началникот на военото разузнавање на Украина, генерал-мајор Кирило Буданов, тврдеше дека Путин е „многу болен“, пред да сугерира дека плановите за државен удар веќе се во тек.