Реал Мадрид го договори првото засилување и го ИЗНЕНАДИ целиот свет

Во Реал Мадрид веќе работат на летните засилувања, а според весникот „АС“ веќе е договорено првото летно засилување.

Шпанскиот гигант ќе ја искористи опцијата да го врати играчот за врска на Ајнтрахт, Омар Маскареј.

Маскареј кој е роден во Тенрифе е дете на Реал Мадрид, но успеа да запише само еден натпревар за првиот тим во Примера. Потоа беше позајмен во Дерби Каунти и Спортинг Хихон, а во 2016 година беше продаден на Ајнтрахт за 1 милион евра.

Меѓутоа, во неговиот договор има клаузула според која Реал Мадрид ќе може да го врати за само 4 милиони евра. Маскареј ова сезона игра фантастично, па „кралевите“ се одлучија да го вратат на „Сантиаго Бернабеу“.

Зинедин Зидан сака да му даде шанса во тимот, но не е исклучено Шпанецот веднаш да биде препродаден за поголема сума бидејќи за него интерес покажуваат многу клубови од Германија и Англија. Неговата пазарна вредност во моментов изнесува помеѓу 15 и 20 милиони евра, па „кралевите“ ќе можат да заработат повеќе од 10 милиони евра.